Aktuality

18.09.2013 20:47

KOMBUCHA

Kombucha - uplatnění při přírodní léčbě

18.09.2013
Kombucha Kombucha patří mezi nejoblíbenější přípravky v přírodní medicíně. Jedná se o druh nápoje, který se připravuje v čaji (černém nebo zeleném), kde se nechá několik dní působit (nebo-li pracovat, jak se říká) kombuchová kultura. Jeho barva není vždy stejná - pohybuje se od tmavě červené do medové (záleží na druhu použitého čaje). Chuť záleží na délce fermentace (a také na postupu přípravy), která se obvykle pohybuje mezi sedmi a deseti dny.

Kombucha pochází z východní Asie, kde bylo její pozitivní působení známo již v roce 221 př.n.l. Ve staré Číně byla velmi oblíbená. Staří Číňané (dynastie Han) měli za to, že jejím užíváním dosáhnou dlouhého a zdravého života. V Japonsku byla kombucha známá již 400 let po Kristu.

 

Samotná kombucha (není to houba, jak bývá někdy omylem označována) je symbiotickým komplexem, zjednodušeně řečeno, několika druhů kvasinek rodu Saccharomyces (hlavně tzv. Schizosaccharomyces) a octových bakterií (zejména Bacterium xylinum a Bacterium gluconicum). Složení se liší, je pokaždé trochu jiné. Na náš první pohled můžeme kombuchovou kulturu vidět jako šedo-hnědou, rosolovitou placku. Ta mění svoji barvu – nejprve má jako čerstvá barvu světlou, která se postupně mění na tmavou. Kolonii jako takovou tvoří celulóza vytvořená octovými bakteriemi. Její životnost je maximálně půl roku.

 

Kombucha – účinné látky

Kombucha je důležitá právě pro velký obsah zdraví prospěšných látek. Jednou z nejdůležitějších je kyselina glukorunová. Tato látka podporuje obranyschopnost organismu, snižování hladiny cholesterolu i látkovou výměnou. Také váže na sebe škodlivé a odpadní látky nahromaděné v těle a ledvinách a odvádí je s močí z těla. Důležité přitom je, že jedy vázané kyselinou glukuronovou se nemohou znovu resorbovat do organizmu. Takto pročišťuje organizmus a povzbuzuje správnou látkovou výměnu. Další důležitou organickou kyselinou je kyselina glukonová. Rovněž tvoří jednu z částí chrupavky. Z vitamínů jsou obsaženy vitamíny skupiny B - thiamin (B1)riboflavin (B2)niacin (B3)pyridoxin (B6)cyanocobalamin (B12) a kyselinu listovou a dále vitamin C. Z dalších zajímavých látek obsahuje kyselinu mléčnou, citronovou, jablečnou a další.

 

Kombucha rovněž obsahuje aminokyseliny a enzymy. Aminokyseliny jsou nutné pro správné fungování nervového, hormonálního a imunitního systému. Enzymy působí v organismu jako katalyzátory. V těle umožňují a usnadňují řadu biochemických reakcí, například v zažívacím ústrojí rozkládají potraviny na chemicky jednodušší látky, které tělo může lépe vstřebávat.

 

Kombucha – léčivé účinky

Díky obsahu kyseliny listové podporuje tvorbu červených krvinek a vstřebávání železa. Dále je uváděno, že kombucha hraje pozitivní roli při kožních onemocněních, cukrovce, zánětech, nemocech kloubů, migréně, žaludečních potížích a dalších nemocech, jako jsou třeba menstruační bolesti či hypertenze.

 

Rovněž podporuje imunitu, pomáhá detoxikovat organismus (podílí se na odstranění těžkých kovů a dalších toxinů), podporuje střevní mikroflóru, pomáhá při problémech s funkcí ledvin a žlučníku), má diuretické účinky.

 

Nežádoucí účinky jsou minimální a objevují se na začátku užívání kombuchy. Patří k nim nevolnost, pálení žáhy nebo střevní problémy. Dají se zmírnit snížením dávky kombuchy nebo jejím užíváním současně s jídlem.

 

Samozřejmě vždy může dojít, jako i jinde, k alergické reakci. Do úvahy se také musí vzít kofein, který je obsažen jak v černém, tak i v zeleném čaji, z kterého se kombuchový nápoj připravuje.

 

Kombucha - příprava

Co se týče nápoje, platí, že čím déle necháme kulturu pracovat, tím více cukru spotřebuje a tím kyselejší nápoj bude, na druhou stranu ovšem bude mít více účinných látek. Správná doba fermentace by proto měla být kompromisem. Rychlost kvašení ovlivňují i další faktory – teplota v místnosti, přístup kyslíku nebo stáří a aktivita kultury.

 

Kombucha a hubnutí

Kombucha se může stát součástí dietního jídelníčku. Jak již bylo uvedeno, je zdrojem řady důležitých látek, které hrají důležitou roli při výživě, jako jsou minerály, vitamíny, enzymy nebo aminokyseliny. Díky obsahu kyseliny mléčné jemným způsobem podněcuje trávení. Obvykle se doporučuje vypít jednu až tři skleničky asi tak 150 ml kombuchy postupně, nikoliv najednou. Dietologové rovněž doporučují zahrnout do dietního jídelníčku také jeden ovocný nebo zeleninový den.

 

Kombucha – návod

Jak se postupuje při přípravě?

Připravíme si skleněnou nádobu o obsahu nejméně 2 litrů, 2 litry vody, 180 g krystalového cukru, 6 g sypaného čaje, mateční kulturu, speciální zákvas. Svaříme vodu, necháme vyluhovat čaj, rozmícháme cukr a přes sítko slijeme do nádoby. Do vychladlého čaje přelijeme speciální zákvas, zamícháme a vložíme mateční kulturu (omytou ve vlažné vodě) hladší stranou nahoru. Nádobu zakryjeme plátnem a připevníme gumičkou. Uložíme na místo chráněné před přímým slunečním zářením, výpary a kouřem.

 

Kvasný proces musí probíhat minimálně 7 dní při teplotě mezi 20-25 °C. Ideální teplota je 23 °C. Doporučujeme slévat 8. - 10. den, ale časem si dle chuti nápoje určíte, kdy slévat. Delší kvašení není na závadu, nápoj je jen kyselejší. Před sléváním vyndáme mateční a na povrchu nápoje nově vzniklou dceřinou kulturu.

 

Tento postup stále opakujeme, pouze speciální zákvas nahradíme 2 dcl vámi vyrobeného nápoje. Pokud chcete více nápoje, můžete uvařit čaj do dalších nádob a použít dceřiné kultury. Důležité je dodržet 2 dcl ráno na lačno.

 

Kombucha – další použití

Často se také používá kombuchový ocet, který se získá po třech týdnech kvašení. Používá se stejně jako normální ocet, jen se nedá použít při vaření. Při kožních problémech (vyrážky, spáleniny, ekzémy) se připravuje obklad z kombuchy. Rovněž se dá připravit koupel, ale voda nesmí být teplejší než 35 °C, aby nedošlo k likvidaci účinných látek v kombuše. Koupat se v ní máme zhruba půl hodiny. Dokonce se uvádí, že kombucha pomáhá i při masážích, například při bolestech svalů.

 

Uvádí se, že má také příznivé účinky na pleť a vlasy, proto je možné nápoj používat místo pleťové vody nebo v kombinaci se smetanou jako pleťovou masku, nebo si s ním oplachovat vlasy. Některé zdroje uvádějí, že takto také působí proti lupům, svědění hlavy a vypadávání vlasů.

 

Pro zajímavost lze uvést, že z kombuchy lze připravit velké množství koktejlů nebo polévky. Kvasinky, které se objeví na dně nádoby při výrobě nápoje, se dají použít jako přísada do pečení. Pro pěstitele rostlin je možno uvést, že přemnožená kultura se dá použít jako velmi výživné hnojivo pro rostliny nebo do kompostu.

 

  <td class="rubr>publikováno: <span style=" color:#1b50b8'="">18.09.2013
autor: PharmDr.Tomáš Arndt



Více informací na: https://www.celostnimedicina.cz/kombucha-uplatneni-pri-prirodni-lecbe.htm#ixzz2fGtffMmY

—————

04.09.2013 17:35

ČESNEK + OCET + MED = ZÁZRAČNÝ PŘÍRODNÍ LÉK

Už nemusíte trpět bolestí ani slabým zdravím, protože zázračná kombinace česneku, octa a medu umí uzdravit téměř každý lidský neduh. Tato neuvěřitelná přírodní léčba potírá rakovinu, artritidu a srdeční problémy. Léčí astma, chřipku, vysoký krevní tlak a dokonce i neplodnost a spoustu dalších nemocí. Je tak silná, že při pravidelném užívání může trvale zajistit dobré zdraví.

“Roky vědeckého výzkumu odborníků dokázaly nade vší pochybnost, že česnek, ocet (organický - nefiltrovaný) a med je kouzelná přírodní směs,” tvrdí Dr. Emilio Steffani, odborník na výživu z Říma, který už na toto téma napsal nejednu publikaci.

“Tyto tři účinné ingredience jsou k dostání kdekoliv a nejsou vůbec nákladné. Když si ještě uvědomíte, jak prospěšné jsou pro lidské zdraví, máme před sebou udivující lék.” Česnek s octem a med má doslova na tisíc lékařských použití, jak říká Dr. Steffani i ostatní vědci. Se svolením vašeho lékaře si použitím této hojivé kombinace můžete vyléčit zde popsané obvyklé choroby a ještě i mnoho dalších.

ASTMA

Uvařte dva stroužky česneku a přidejte čajovou lžičku jablečného octa pár kapek medu. Užívejte každé ráno nalačno a okamžitě se vám při dýchání uleví.

VYSOKÝ TLAK

Vysoký tlak se dá úspěšně snížit pravidelnou konzumací vývaru dvou šálků vody, 16 česnekových stroužků a dvou polévkových lžic octa a medu. Tuto směs vaříme na mírném ohni půl hodiny, vychlaďte ji a užívejte po dvou lžičkách třikrát denně. Tato léčba se s velký úspěchem praktikuje v Indii už celá staletí a zabírá i na bolesti v prsou a motolici hlavy.

CHOLESTEROL

Hladina cholesterolu podle výzkumu klesá, kdykoli jíte česnek. Jwdna studie , publikovaná v anglickém lékařském časopise Lancet ukazuje, že za tři hodiny po požití 50 gramů česneku se 150 gramy másla se průměrně sníží hladina cholesterolu ze 237,4 na 221,4. To znamená,že se nebezpečný do pad tučných jídel dá zmírnit tím, že se k nim přidá česnek. Když se česnek smísí s medem a octem, jeho účinky se ještě zvýší. Chcete-li si snížit hladinu cholesterolu v krvi, snězte každý den nakrájený česnek s přílohou octa a medu, nebo si umíchejte nápoj z horkého octa, poloviny lžičky utřeného česneku a tří lžiček medu , a pijte ho každé ráno předsnídaní.

RAKOVINA

Vědci už dávno zjistili, že chemické složení česneku znemožňuje rakovinné bujení. Podle výzkumníků v Národním institutu boje proti rakovině a Univerzity v Texasu při nemocnici M. D. Andersond , jezení česneku vyloučí, že dostanete rakovinu žaludku i jiných vnitřních orgánů. Chcete-li protirakovinný účinek česneku ještě umocnit,jezte ho každý den nakrájený v medu a octu.

POPÁLENINY

Naložte dva tucty stroužků česneku do 1 1/2 šálku octa na tři dny. Aby se popáleniny zahojily, nechte česnek změknout v šálku ze čtvrtiny naplněném octem a přidejte půl lžičky medu. Tekutinu vychlaďte a promíchejte v mixéru. Potom jednoduše potírejte popálenou oblast třikrát denně, aby se zmírnila bolest a nevytvořila se velká jizva.

ARTRITIDA

Prostá směs česneku, octa a medu vás může úplně zbavit bolestí způsobených artritidou a revmatismem. Oloupané stroužky ze dvou velkých hlaviček česneku ponořte na 5 minut do horkého octa. Namočte tlustou ponožku do vařící vody, pak ji vyždímejte. Naplňte konec ponožky kaší z česneku, octa a čajové lžičky medu a každé ráno s ní potírejte bolestivá místa. Vnitřní bolesti utiší sklenice horké vody se lžičkou octa, medu a čtvrtinou lžičky rozmixovaného česneku před spaním. Klouby a svaly vás už trápit nebudou.

OMRZLINY

Omrzliny ošetřujte rozkrojeným česnekem a pak místa potřete směsí napůl z medu a octa.

CHŘIPKA

Citronové rozinky – STOP chřipce. Citrónové rozinky: Balíček rozinek spaříme horkou vodou a dáme do malé misky. Na ně vymačkáme šťávu ze 2 citronů a necháme několik hodin nasáknout. Vitamin C se naváže na hroznový cukr a má pak větší účinek v našem organismu. Každodenní "zobání" těchto rozinek je skvělou prevencí proti infekci.

Odstranění vápenatých usazenin z těla česnekem a citronem

Jsou-li cévy v mozku a srdci zvápenatělé, pije se denně jedna likérová sklenka (0,2 cl) výtažku z asi 30 oloupaných dílků česneku a 5ti malých, nakrájených a neoloupaných přírodních citrónů (bio).

Všechno se v mixéru zpracuje na kaši, dá do jednoho litru vody a přivede se k varu. Ale nechá se jen jednou “převalit”. Potom se zcedí a naleje do lahve. Uchovává se v chladu. Denní sklenka se pije dle možností – před, nebo po hlavním jídle.

Již po třech týdnech denního užívání pocitíte v těle příjemné omlazení! Zvápenatění a jeho vedlejší příznaky jako jsou zhoršené vidění či slyšení – se zmenšují a postupně odcházejí. Po třech týdnech kůry by měl člověk kůru na osm dní vynechat a pak opět tři týdny pokračovat. Pak se dostaví pronikavý úspěch. Tuto levnou neškodnou a léčivou kůru by měl člověk každý rok opakovat.

Nepříjemná česneková vůně není vůbec cítit a účinek citronu s česnekem se projeví naplno. Člověk může zase dobře spát a nemusí v noci „pobíhat“. Vápník se rozpustil.

Jedna žena se vyhnula operaci srdce, protože se jí tuk a vápník v cévách po kůře rozpustil. Také při vypadávání zubů – paradentóze se česnekový elixír dobře osvědčil.

Zdroj: med-prokes.cz

—————

21.05.2013 19:15

PROTI KOMÁRŮM

  Jednoduše proti komárům

 

Kupte si normální 200 ml skleničku Alpy, do toho nastrkejte 30 kousků hřebíčků,
co má doma každý na dělání svařáku, nechte to tam vyluhovat a po 24 hodinách se
s tím můžete namazat. Hřebíček nevyndávejte, ale nechte tam, Alpa maličko zhnědne.. ...cena
30 Kč za prostředek, kteý funguje naprosto nečekaně, po 4 hodinách vyluhování komáři odlétali hledat jinou oběť...
 

—————

21.05.2013 19:00

CITRON

 

CO JE TO CITRÓN?

Každý rok je zjištěno plno nových věcí ohledně zázračného ovoce – citrónu. Nový vitamin – Vitamin P (flavonoidy) – byl přidán k hodnotnému vitaminu C, který se nachází v této pochoutce z kuchyně nebo-li z dietní laboratoře.

Citrón dokáže všelijaké triky. Stejně jako se voda změní ve víno, tak citrón se svou kyselinou rychle změní  kyselé složení na zásadité. Tím, že obsahuje velký obsah vápníku, zaštiťuje pro kosti, zuby a nervový systém základní výživu. Obsahuje také fosfor a jedna z jeho největších předností je schopnost pomáhat „trávit“ bílkoviny.

Doktor Gerald Stalh nám podává zprávu o nespočetných případech očních katarů, které byly vyléčeny používáním kapek stejného poměru citrónové šťávy a destilované vody do očí třikrát denně. Atletická noha nepotřebuje žádná drahá léčiva. Citrónová šťáva spolu ze šťávou z papáji se nazývá „vstřebávač“ těchto problémů. Několik předních zubních lékařů předepisuje citrónovou šťávu a sůl na těžké stádium paradentózy.

Citron je jedním z nejrychleji reagujících nepřátel proti bacilům. Průmysloví chirurgové používali citrón v případech zánětu rány, což mělo úžasný úspěch. Královští specialisté z Harley Street v Londýně dávají dětem královské rodiny citrón a med při bolestech v krku. Mnoho lidí, kteří vynaložili velké sumy k vyléčení tvrdohlavých ekzémů, byli přivedeni k domáckému citrónu, když už neměli žádné další peníze, aby zjistili, že se ekzém velmi rychle ustálil a po čase je nenávratně opustil úplně.

Nepříjemný dech

Citrón není pouze lokálním antiseptikem pro ošklivý dech, ale také vnitřní alkalizér, který zabrání tomu, aby docházelo ke kvašení a tudíž k vytváření takovéto nepříjemnosti v ústech. Herci pijí citrónovou šťávu s trochou medu dvakrát až třikrát denně, aby si zajistili sladký dech.

Proč mít astma, když je všude plno citrónů?

Dr. Joseph H. Greer nemá žádné obavy, že by se jeho pacientům vrátilo astma. K všeobecné detoxikační dietě jim dává 2 polévkové lžíce citrónu před každým jídlem a před spaním.

Kašel a nachlazení

Pečené citróny – peč na sucho celý citrón, dokud nerozpukne a neotevře se – se dávají na kašel a nachlazení pacientům všeho věku s obrovským úspěchem. Když se citrón rozevře, smíchej z něho vymačkanou šťávu se šťávou z čerstvého ananasu (půl na půl) a trochou medu. Pacient pocítí okamžitou úlevu. Ananasová šťáva k citrónu dodá své mocné „trávicí“ enzymy, čímž uvolní hleny v krku.

Čínské použití citrónu

Když čínští lékaři zjeví něco ze svých přírodních léčeb, je to většinou hodnotné k přečtení. Výbornou léčbou pro poškozené nehty a zanícená nehtová lůžka je citrón, kterému se odřeže vršek, prst se dá do citrónu a vše se ováže obvazem. Ráno se může rána vyčistit.

Potíže se žlučníkem

Existují lékaři, kteří zakazují jakékoliv léky při potížích se žlučníkem a poučí své pacienty, aby omezili aspoň na jeden den všechno, kromě citrónové šťávy.

Stav spojený s pocitem na zvracení, nedostatkem chuti k jídlu, s trávicími problémy, špatnou chutí v ústech je velice často zapříčiněn „lenivými“ játry.

Růže

Mnoho lidí se hrozí při pohledu na infekční zarudnutí kůže! Obklady z citrónové šťávy jsou obrovskou úlevou poté, co se všechny mocné léky ukážou jako neužitečné.

 

Spála

Doktor Georgie W. Wood napsal o spále následující: Mohu vyléčit 49 případů spály z 50 citrónem a arabskou gumou. Jakmile se projeví první příznaky, uložte dítě do postele a dávejte mu pít citronádu s arabskou gumou – polovinu čajové lžičky do sklenice citronády. Zakryjte břicho suchým flanelem; potom zabalte dítě do bílé vlněné přikrývky vyždímané v horké vodě; nahoru dejte suchou deku a použijte další přikrytí, abyste vyvolali pocení. V některých případech situaci velmi urychlí přikládání lahví s horkou vodou (termofory) z vnější strany deky. Po hodině pocení, během které se hojně pije citronáda s arabskou gumou, by mělo být dítě dosucha utřeno a oblečeno podle vlastní potřeby. Citrónová šťáva má sklon odstraňovat hnisavá ložiska, která se utvářejí uvnitř v ústech.

Záškrt

Při záškrtu je citrónová šťáva také úžasně silnou desinfekcí a pomocníkem pro trávení. „Šťáva by se měla kloktat,“ říká doktor Wood, „každou hodinu nebo dvě a vždy by se měla při tom tak půl až jedna čajová lžička citrónové šťávy spolknout. Toto odetne falešnou membránu v krku a pomůže, aby vyšla ven.“

Vodnatelnost – edém

Oloupejte z citrónu kůru, nasekejte dužninu na malé kousky a přikryjte medem. Na začátek si vezmi jeden citrón a takto vymačkej posléze šťávu s medem; postupně každý den přidávej, dokud nebudeš brát šťávu z 8 nebo 10 citrónu za den.

Zimnice a teplota

Zimnice a teplota může vzniknout z několik příčin; navzdory tomu je citrón vždy velkou pomocí. Španělé to nazývají přítelem, který nikdy neselže. Tady je ta španělská metoda, jak je popsána doktorem Woodem: „Šťáva z jednoho citrónu se přidá do hrníčku čaje z červeného jetele nebo vojtěšky alfalfa a vypije se najednou dvakrát denně bez mléka a cukru.“

Revma

Užívej šťávu z poloviny citrónu před každým jídlem a před uložením se k spánku. Může to být před použitím ředěno destilovanou vodou anebo použito ve forma silné citronády, také dvakrát denně aplikuj citrónovou šťávu na postiženou oblast z venku – externě. Většina lékařů, kteří používají tuto léčbu, tvrdí, že po třech dnech, jistý ale pomalý proces léčby citrónem ukazuje své očistné a bolesti utišující kvality.

Strupovitost

Celý svět dnes ví, že léčba citrónovou šťávou je při tomto onemocnění velmi účinná. Strupovitost má široké pozadí, ale toto je prokazatelný nedostatek účinku vitamínů, které obsahuje citrón, díky němu začne lépe a rychleji pracovat zažívací systém, vyléčí se prostředí v ústech a posílí se celý imunitní systém, jelikož se strava významně obohatí o vitamin C, který je v citrónu obsažen.

Bolest hlavy

Citrónová šťáva s několika lžičkami horkého čaje (nejlépe z červeného jetele nebo vojtěšky alfalfa) je skvělou léčbou důmyslného Newyorského barmana pro ty, kteří mívají nepřetržité bolení hlavy – nebo taky bolesti hlavy z jiných příčin. Takto se jeho zákazníci mohou naprosto zbavit užívání všech léků proti bolesti.

Zubní kámen

Citrónová šťáva je sama o sobě úžasný prostředek pro čistění zubů. Pokud namáčíte kartáčky do zředěné citrónové šťávy, budete mít čisté jak kartáčky tak zuby.

Citrón jako posilující prostředek

Mnoho žen, mužů a dětí, kterým chybí vytrvalost, mají nedostatek vápníku. Pokud se 30 dní dvakrát denně užívá citrónový koktejl, tak dojde ke změnám v chemii těla, což velmi posílí organismus, zlepší se paměť a výdrž, stejně jako se člověku vrátí barva do tváří. Citrónový koktejl se dělá z citrónové šťávy, sojového mléka a medu rozmíchaného v mixéru nebo ještě lepší roztřepaného v šejkru.

Citrón jako dobré ochucovadlo

Co se týká zelené zeleniny, nemusíte se bát. Nasbírejte si šťovíkové listy, mladé pampeliškově listy a hořčičné, mladé lístky bodláku, jemně povařené a ochucené citrónem. Ochuťte citrónovou šťávou vše, kde byste dali za normálních okolností ocet – omáčky, saláty, okurky….

Citrón jako prostředek proti molům

Ve Francii mají pěkný zvyk dávat do svých šatních skříní oloupané slupky od citrónu (i mandarinek a pomerančů). Takto mají své skříně chráněny před moli. Nebo také vzít zralý citrón, do jeho slupky napíchat mnoho koření hřebíčků a dát do skříně, kde pomalu vysychají a zanechávají příjemnou vůni ve všech skříních i v místnosti.

Citrón a vyčerpanost

Poutníci na dlouhých cestách, stejně jako cestovatelé a badatelé se dívají na citrón jako na dar z nebe. Když začnou pociťovat únavu, vysají trochu šťávy z citrónu skrze díru, kterou udělají nahoře ve slupce. Je to velmi rychle účinný lék, který dodává téměř neuvěřitelné občerstvení. Badatelé používají citrón jako ochranu před mnohými tropickými infekcemi. Trocha citrónové šťávy uhasí žízeň daleko lépe než mnohonásobně větší množství vody. Zkušení cestovatelé tvrdí, že když přidali citrónovou šťávu do běžné pitné vody v různých oblastech, je to jako desinfekční prostředek a zabraňuje to vzniku nemocí, které by vznikly z rozdílných vodních zdrojů.

Důmyslný citron

Tento trik byl odkoukán od vážených podnikatelů a obchodníků vedoucích život na úrovni, když mají být po prohýřené noci ráno opět na nohou. Rozčtvrtí citrón, posypou ho solí a sní ho celý kromě kůru ještě před samotnou snídaní. Veřejní mluvčí tvrdí, že tento trik je důležitým simulantem než mají vyjít na podium.

Vaginální hygiena

Zředěná citrónová šťáva je bezpečnou a účinnou metodou pro vaginální hygienu. I když je to silné antiseptikum, neobsahuje žádné dráždivé látky jako obsahují různé jiné prostředky pro výplachy atd.

Londýnské zdravotnické autority spoléhají na citrón

Reddie Mallet, jedna přední osobnost zdravotnictví, má vytvořený celý terapeutický systém, který je založen na léčivých schopnostech citrónu, spolu s rozličnými jinými přírodními prostředky. V jeho zdravotním domě je pacient při své první léčbě položen mezi dvě hořící pece ve dvou opačných stranách pokoje. Celé jeho tělo je třeno citrónovou šťávu a olivovým olejem. V kombinaci s vyhřívaným vzduchem dochází k rychlému vstřebávání a léčba má dlouho trvající účinek.

Zvláště uši, nos a hrdlo by se mělo ošetřovat citrónovou léčbou. Doktor Mallet léčí tvrdohlavé případy kataru následujícím způsobem: čajová lžička olivového oleje s čajovou lžičkou citrónové šťávy je postupně – skrze kapátko – vkapávána do každé nosní dírky. Kape se také do uší každý týden pro očištění a oživení.

Malé dávky citrónové šťávy a olivového oleje se přidávají do jídla miminkům, když jsou odstavována, a dávky se zvyšují s růstem dítěte. Tato metoda, jak říkají pacienta doktora Malleta, pomáhá předcházet běžným dětským nemocem, skrze své specifické imunitu podporující přednosti.

Zácpa se léčí pomoci vnitřního a vnějšího užívání citrónové šťávy a olivového oleje. Čtyřikrát denně se užívá malá štamprle olivového oleje a citrónové šťávy. Tělo se třikrát týdně masíruje citrónovou šťávou s olivovým olejem.

Nosní mandle se léčí ředěnou citrónovou šťávou, která se kape nebo jemně nasává nosními dírkami.

Při artritidě se citrónovou šťávou a olivovým olejem jemně masírují klouby po předchozím zahřátí horkou koupelí nebo suchými horkými obklady v posteli.

Obklady z citrónové bílé dužiny se všeobecně používají na vředy, abscesy a poranění kůže. Vnitřně se při tom také užívá citrónová šťáva.

Při bronchitidě je dobré používat citrón a olej pro kloktání (žvýkání – poté vyplivnout) a také pro vnější masáž krku a hrudi.

Při cirhóze jater se denně používá i tucet citrónů ve zdravotním domě doktora Malleta. Pacienti dále ve své stravě nedostávají škrob a jí hodně ovoce jako jsou rozinky, pomeranče, ananasy atd.

Úžasných výsledků se dočkali ti, co trpěli kolikami, když masírovali břicho dvakrát denně (když leželi) citrónovou šťávou a olivovým olejem.

Při průjmu doktor Mallet používal jablečnou dužinu a citrónovou šťávu jak pro mladé tak i pro staré. Při ekzémech se citrónová šťáva s ananasovou šťávou podává každou hodinu a k tomu strava bez škrobů, dokud není nemoc vyléčena. Chřipka, bolest hlavy, porucha trávení se léčí se zvyšujícím se použitím citrónové šťávy jak vnitřně tak z venku. Při žloutence se citrónová šťáva podává spolu s mrkvovou šťávou.

Doktor Mallet dosáhl úžasných výsledků při léčbě neurózy pomocí olivového oleje a citrónové šťávy. Důležitý vápník, kterého je většinou při neuróze málo, je takto podán spolu s nervy vyživujícími látkami v olivovém oleji, což dodá pacientovi do jeho stravy šmrnc. Denní masáž olivovým olejem a citrónovou šťávou musí být také přísně dodržována.

Léčba hemeroidů v tomto citrónovém zdravotním středisku je také velmi úspěšná. Strava je podávána suchá. Žádná voda se nepoužívá – pouze ovoce a zelenina. V noci se jemně dovnitř rektálně aplikuje (klystýr) malý hrníček teplého olivového oleje a citrónové šťávy – a nechá se působit.

Kosmetika a citrón

S příchodem nové dehydratované citrónové šťávy v prášku mohou ženy, které se zajímají o svou krásu, mít vždy po ruce pohodlnou skleničku čistého citronu, kterou mohou vždy použít, bez neestetického vytláčení citronů na toaletním stolku.

Citrón je velmi hodnotné bělidlo rukou a nehtů. Nové vysoce zářivé přelivy obsahují citrón. Prostředky pro zlepšení pórů v extra moderních kosmetických obchodech obsahují přírodní citrónovou šťávu a jeden z prostředků efektivního zmenšení prsou je také citrónová šťáva.

Nový tekutý prášek je vytvořen jak pro léčbu, tak pro krásu. Obsahuje přirozenou šťávu z citrónu pro jeho schopnost zadržet lesknutí se tváří a nosu a také pro své běličské a pihy odstraňující účinky.

Citróno-jahodová zubní pasta je novou bělící pastou pro zuby, které jsou potaženy tmavým filmem a zásaditým zubním kamenem.

Newyorská učitelka tance nechává svým žákům masírovat nohy a klouby olivovým olejem a citrónovou šťávou před a po každé lekci a experti tělovýchovné kultury nyní používají velké množství masážního krému vyrobeného z vaječného žloutku, citrónu a olivového oleje.

Pařížské herečky předchází tmavým kruhům pod očima aplikací citrónové šťávy dvakrát denně. Používá se také jako prevence žlutého vzhledu krku.

Jedna mladá herečka sebou vždy nosí čistící tampónky pro odstranění make upu během dne. Má je ve skleničce, do které přikápne citrónovou šťávu, aby si zajistila při každé aplikaci vybělení stejně jako vyčištění své pleti, než aplikuje další make-up.

Citrón má mnoho použití pro vlasy a hlavu. Masírování pokožky ve vlasech si může udělat každý doma a pro své úžasné antiseptické účinky může být ponechán přes celou noc.

Citrón, dobrá léčba zlozvyku kouření

Pokud si někdo opravdu přeje přestat kouřit, zjistilo se, že když přijde chuť si zapálit nebo něco kousat, je dobré si dát do pusy citrónovou šťávu a chuť pomine. Asi po třiceti dnech této léčby přejde všechna chuť na cigarety. Pohodlný způsob, jak to používat, je, že budete s sebou nosit citrón nahoře s dírou zabalený do voskového papíru, a když přijde chuť na tabák, tak si nasajete plná ústa šťávy. Během dne budete možná muset potřebovat mít připraveno několik citrónů, abyste vždy zahnali nechtěnou touhu po cigaretě.

Je také velmi důležité přestat používat silně kořeněné jídla, omezit pepř a sůl, protože to akorát zvyšuje touhu po cigaretách a alkoholu.                            Citrón pomáhá zvítězit nad alkoholemČlověku by mělo být ukázáno zlo tohoto jedovatého nápoje a požehnání absolutní abstinence. Měl by se vzdát věcí, které zničily jeho zdraví, a nahradit je množstvím ovoce. Pomeranče, citróny, švestky, broskve a mnohé jiné ovoce. Boží svět je produktivní, pokud se budeme pořádně snažit.                                                                                             Je zjištěno, že čím více se dodá do stravy ovoce, zvláště citronů, tím menší je chuť po alkoholických nápojích.

Citrón a stimulace práce střev Šťáva z jednoho citrónu ve sklenici teplé vody je velmi efektivním simulantem trávení. Zácpě se dá velmi úspěšně předejít pitím dvou až čtyř sklenic citrónové šťávy hned po ránu.                                                                                                                                                                                                                                                                              Citrón nebo ocet? Ve většině případů se může citrónová šťáva použít místo octu, jako je třeba zavařování či zálivky do salátu, ochucení polévek atd. Takto se člověk vyhne škodlivým účinkům, které tělu ocet způsobuje.                                                                                                                                                                                                                                                                             Ředidlo a čistič krve Vymačkej jeden citrón do sklenice vody a vypij půl hodinu před snídaní, aby ses očistil od všech jedů a zředil svou krev.

Přeloženo z materiálů Abundant Life Ministy, P.O.BOX 913; Chadron, NE 69337; USA

—————

05.05.2013 20:11

Makové mléko - zdroj vápníku

 

Makové mléko dodá tělu vápník a pomůže s překyselením

Mák vždy symbolizoval spánek. Mléko z něj vytvořené zase přivolává podle lidových pověstí krásné sny. Ale pozor, nezaměňovat makové mléko za odvar z makovic! Ten se totiž dřív opravdu používal jako uspávací prostředek, ostatně účinky opia jsou obecně známé.

Při výrobě makového mléka nám ale jde o něco úplně jiného. Mák je totiž rostlina s nejvyšším obsahem vápníku (1400 mg/100g), a proto je určitě na místě, začlenit tuto dobrotu do našeho jídelníčku.

Jak na to aneb Makový recepis

Na výrobu cca 800 ml makového mléka potřebujeme pouze tyto dvě základní ingredience:

  • 100 g máku (může být modrý, ale i bílý - mléko z bílého máku bude mít malinko oříškovější chuť)
  • 800 - 1000 ml vody (když použijete jen 800 ml vody, vyrobíte mléka méně, ale bude krémovější)

Mák propláchneme, zalejeme odměřeným množstvím vody a necháme přes noc stát při pokojové teplotě. Zrnka máku budou sedat ke dnu nádoby. Směs můžete občas promíchat, není to ale nutné. Ráno bude tekutina našedlá, protože se z máku postupně uvolnil tuk. Nenechte se tím odradit! Přelejte směs do mixéru a spusťte jej na plné otáčky. Teprve mixováním nabobtnalého máku se totiž do nápoje dostanou cenné látky. Nápoj bude pěnit, právě díky uvolněnému tuku, a výrazně zesvětlá. Bude mít až mléčně bílou barvu. Pak už jen zbývá makové mléko přecedit.

My doma na scezení používáme velmi jemné sítko, které nám jinak slouží na přípravu sypaných čajů. Příjemně se s ním manipuluje, protože skvěle zapadne do hrnku či sklenice, a navíc, postup už nemusíme opakovat. Tekutinu v sítku stačí lehce promíchat lžičkou, aby filtrace proběhla rychleji. Pokud se Vám bude zdát, že struktura nápoje po prvním scezení ještě není dostatečně jemná, nebojte se scezení zopakovat. Vystačíte si i s klasickými jemnými kuchyňskými sítky, použít ale můžete také lněné plátno, speciální vak na výrobu ořechových mlék, anebo třeba obyčejnou silonovou punčochu.

Pokud potřebujete tělu ulevit od překyselení, rozhodně mléko nedoslazujte cukrem, vypijte ho jen tak, neochucené. Jestliže se ale do přípravy makového mléka pouštíte ze zvědavosti, zkrátka na chuť, vyzkoušejte jej třeba s datlemi, s troškou medu nebo s jiným přírodním sladidlem. Chutnat Vám určitě bude také varianta se skořicí, anebo hotové mléko rozmixujte s banánem.

Makové mléko vypijte nejlépe hned za čerstva, není dobré jej skladovat. A co se zbytkem? Vyluhovaný mák rovnou vyhoďte, je bez chuti a nezůstanou v něm vůbec žádné živiny.

Kravské, anebo makové?

Mák obsahuje 20% velmi kvalitní bílkoviny, 40 - 60% hodnotného oleje, velké množství vlákniny a je také významným zdrojem zinku, hořčíku a železa. V makovém mléce je 12x více vápníku, než v mléce kravském. Mák je vysoce zásaditý, takže makové mléko pomáhá při překyselení organismu.

Všichni jsme se ve škole učili, že máme pravidelně jíst mléčné výrobky, abychom měli celý život zdravé a silné kosti a vyhnuli se osteoporóze. Dozvídali jsme se také, že využitelnost vápníku z kravského mléka je podstatně vyšší než z rostlinných zdrojů, a že jsou tedy mléko a mléčné výrobky jako zdroj vápníku nenahraditelné. Celostní medicína ale přináší zcela jiný pohled na věc. Mluví se o kaseinu, jakémsi „lepidle“, které omezuje metabolismus buněk a zahleňuje tělo. Stále častěji také slýcháme o laktózové intoleranci a o tom, jak je mléko kyselinotvorné. Moderní výzkumy také říkají, že se v naší společnosti mléčné výrobky konzumují nadměrně. Zkrátka, přínos mléka pro lidské tělo, to je kapitola sama pro sebe. Pokud jste se o tuto oblast dosud nezajímali, doporučujeme vyhledat si co nejvíce informací. Možná budete překvapeni…

(zdroj: https://www.yogaguru.cz/cs/jogoviny/makove-mleko-doda-telu-vapnik-pomuze-s-prekyselenim)

 

—————

17.04.2013 22:31

VYUŽITÍ PAMPELIŠKY

 

 

 
Pampeliška je uznávaná léčivka, jak už napovídá její botanický název - smetánka lékařská.
Tapeta makro__pampeliska
 
Čistí tělo od jedu, snižuje krevní tlak, podporuje trávení, zklidňuje a omlazuje pleť. Navíc zúrodňuje kompost a urychluje zrání. První písemné zmínky o pampelišce (Taraxacum officiale) pocházejí ze sedmého století v Číně. Podrobnější záznamy zanechal středověk: mniši vyráběli z pampelišek např. víno, které pročišťuje játra, ma diuretické účinky a působí jako antirevmatikum. Z pražených kořenů bohatých na minerály se po staletí připravovala káva coby nápoj posilující zubní sklovinu a stavbu kostí.
 
Kuchyně
 
Saláty i víno z čerstvých pampeliškových listů a květů skvěle čistí krev, snižují krevní tlak a podporují látkovou výměnu.
 
Pampeliškové víno
2 litry pampeliškových květů
(okvětních plátků)
2 litry pramenité vody
kůra z 1 pomeranče
1 citron
1000 g cukru
2,5 cm kořene zázvoru
půl lžičky pivovarských kvasnic
1/2 krajíčku chleba
Okvětní plátky dejte do velikého polévaného hrnce a přelijte pravě vroucí vodou. Překryjte čistým plátnem a nechte 3 dny stát, občas promíchejte. Vodu pak slijte do jiného hrnce, přidejte nakrájenou kůru, cukr, zázvor, plátky vydrhnutého citronu a vařte 30 minut. Pak tekutinu slijte a vychlaďte, přidejte kvasnice namazané na chleba a nechte 2 dny stát. Přefiltrujte (nejlépe do soudku) a zazátkujte.
 
Po dvou měsících zrání stočte víno do lahví a uzavřete korkem.
Pampelišky účinkují jako čistič jater a krve a používají se i zevně jako pleťový čistící a pěstící přípravek. Pojídají se pro schopnost zesvětlovat hnědé skvrny na rukou, dokážou ošetřit mastnou pleť se sklonem k akné. Z utrženého stonku prýští mléčná šťáva, která utiší sluncem podrážděnou pleť.
 
Kosmetika
Pampeliškový ocet
Používá se ho k oplachování vlasů po umytí nebo do koupele jako tonikum a čistič.ro bohatství minerálů pomáhá na suchou pokožku hlavy na mastné vlasy.Do láhve s vinným octem vložte 15 pampeliškových listů a 4 květy. Zazátkujte láhev a postavte ji na 10 dnů na slunné místo, denně protřepávejte. Pak ocet přeceďte, staré pampelišky nahraďte novými a proces opakujte. Nakonec po důkladném protřepání ocet přefiltrujte, vlijte zpět do láhve a přidejte pár čerstvých listů.
Jarní tonikum
Máte nečistou mastnou pleť a zvykli jste si ji napařovat? Pak vám přijdou vhod pampeliškové listy - dejte je buď do napařovací lázně, nebo přímo na pleť. Čistou gázu nebo plátno namočte do horkého odvaru a co nelteplejší (vyzkoušejte nejdřív na lokti) přiložte na obličej.
Živé květy
Dvě hrsti čerstvých květů louhujte 30 minut v půl litru vroucí vody (nevařte!). Používejte na omývání jako kosmetickou vodu.
Pampeliškový balzám
Připravíte si jej snadno a rychle. Tišší spálenou pokožku po přehnaném slunění a zklidňuje horkem podrážděnou pleť.Pampeliškové listy a květy spařte vroucí vodou - na 2 šálky pampelišek 4 šálky vody. Přidejte 10 dutých stonků a nechte 10 minut luhovat. Pak tekutinu řádně protřepejte, přefiltrujte nebo přeceďte, dejte vychladit a naplňte do lahvičky s rozprašovačem. Aplikujte na podrážděnou pleť, dokud se nezklidní.
 
 
Zdraví
Léčivá od hlavy až k patě
Všechny části pampelišky se dají zužitkovat - to platí i pro léčebné využití.Kořen má žlučopudné a močopudné účinky. Je mírně projímavý a působí jako antirevmatikum a prostředek čistící játra. Používá se v době před květem, tepelně upraveny. Rostlina je bohatá na vitamíny A,C,D a betakaroteny, obsahuje také potas (kysličník draselný), vápník a jedenapůlkrát více železa než špenát. Čistí organismus od jedu (včetně drog, nikotinu a alkoholu), pomáhá léčit kožní a ledvinové poruchy, podporuje krvetvorbu a stavbu kostí. Čerstvé mladé listy podporují výměnu látkovou, užívají se při žlučových kamenech, snižují krevní tlak.
 
Napaste se pampelišek
Zchroupejte hrstku pampeliškových listů denně po dobu tří týdnů. Pročistíte si tak játra i ledviny, což se musí bezprostředně projevit i na pleti. Vybírejte rostliny rostoucí dál od silnice.
 
Pampeliškový med
365 velkých rozvinutých květů pampelišky,2 celé omyté citrony bez jadérek,2 kg krystalového cukru
Omyté pampeliškové květy vložíme do většího (4 l) hrnce a přelijeme je 2 litry vody. Přivedeme k varu a vaříme 15 minut.Do druhého dne necháme vyvařené květy louhovat, pak je vymačkáme přes plátno. Do získané tekutiny přidáme na kolečka nakrájené, pecek zbavené citrony a cukr.Vaříme 60 - 90 minut za občasného promíchání, čistou (novou vařečkou. Horké plníme do sklenic, zavíčkujeme je a obrátíme.
 
Čaj pro krásu
Čtvrt šálku čerstvých pampeliškových listů natrhaných na kousky přelijte vroucí vodou. Po 5 minutách sceďte. Popíjejte pro dobrou kondici :o)
 
 
Zahrada
Nevítaná cestovatelka
Jak pampelišku ukáznit, aby se nerozběhla do celé zahrady? Pěstujte ji v kontejneru, ostatní trsy vyryjte z trávy nebo záhonu a použijte do kompostu. Sazenice v bohaté půdě na plném slunci a hojně zavlažované vyrostou do výšky 30 cm s bohatstvím velkých květů. Rozvité okvětní lístky ovšem musíte uštipovat dříve, než se promění v semínkovou kouli. Listy můžete vybělit, když je před světlem zastíníte kornoutem z tmavé lepenky, nebo zahrnete zemí - salát z nich bude křehčí a méně nahořklý
 
Zahradní hnojivo
Pro velký obsah minerálů (mj. mědi, vápníku a potase) je pampeliška skvěle přírodní zahradní hnojivo.Zejména měď je důležitým stavebním prvkem úrodné půdy. Bylinka ji "vysává" svým kořenovým systémem (až 1 m dlouhým) do listů. Pampeliška má navíc schopnost vylučovat etylén, takže je vítaným rostlinným společníkem, který urychluje zrání okolních plodin. Rýčem uvolněte z půdy celé sazenice pampelišek včetně kořenů. Na hromádce je ostrým rýčem nasekejte na kousky, vsypte do kbelíku, přelijte vroucí vodou a nechte přes noc stát. Ráno scezenou vodu použijte jako výživnou zálivku na záhony, spařené listy vyklopte na kompost.
 
 

 

—————